TAHLiL SONUçları
Tahlil yardım
Pestisit analizleri
Su analizleri
gıda kontrolleri
kamu spotları

  ACİL: 112
  KAN TAHLİLLERİ
  Lefkoşa B.N.H: 228 5441 - 223 4789
  Mağusa Devlet Hastanesi: 364 8520
  Girne Dr. Akçiçek Hastanesi: 815 5097   yasalar   irtibat   ilkyardım   diş sağlığı   çevre    hekimlerimiz    eczaneler    bize ulaşın    ara    linkler

Diş çürükleri Hamilelik ve sağlıklı dişler Dişeti hastalıkları
Gömülü dişler Protez
Çocuklarda daimi dişler Sağlıklı dişler için Diş taşları
 
Diş Sağlığı
 

DİŞ TAŞLARI

Uzmanlara göre diş taşının nedeni sigara değil, tükürükteki kalsiyum tuzları.

Diş Sağlığı

Diş taşının oluşumuna, birçok kişinin sandığı gibi sigaranın değil, tükürükteki kalsiyum tuzlarının neden olduğu, tütündeki katranın yalnızca var olan diş taşınının rengini koyulaştırdığı belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel, tükürük bezlerinin günde yaklaşık 5 litre tükürük salgıladığını ve bu sıvının içinde bulunan kalsiyum tuzlarının bakteri plağının etkisiyle dişe yapışarak taş oluşumuna yol açtığını söyledi.

Prof. Dr. İlter Uzel, diş taşı oluşumunun sigaraya bağlı olmadığını, tütündeki katranın, var olan diş taşı üzerine çökerek kahverengi bir görünüm verdiğini, böyle olunca da diş taşının yeni oluştuğunun sanıldığını ifade etti.

Diş taşının en çok alt çenede, kesici dişlerin dile bakan yüzlerinde ve üst birinci azılarda görüldüğünü ifade eden Prof. Dr.Uzel, ``Bunun nedeni, dil altı, çene altı ve kulak önü tükürük bezlerinin buralara açılmasıdır`` dedi.

Neden herkeste olmaz?
Kalsiyum tuzlarının, salgınan tükürük nedeniyle herkesin ağzında bulunduğunu, ancak bazı kişilerde hemen hemen hiç diş taşı oluşmadığını bildiren Prof. Dr. Uzel, ``Buradaki sihirli sözcük temizliktir`` diye konuştu.

Kalsiyum tuzlarının, diş üzerindeki bakteri plağının etkisiyle dişe yapıştığını ve taşın bu şekilde oluştuğunu vurgulayan Prof. Dr. İlter Uzel, şöyle devam etti:

Dişlerde bakteri plağı yoksa kalsiyum tuzları dişe yapışamaz. Bakteri plağı oluşmaması için de dişlerin ve dişetinin düzenli fırçalanması gerekir. Dişeti hastalıklarından, çürüklerinden, ağız-diş sağlığı hastalıklarından ve diş taşından korunmanın en iyi yolu fırçalamadır. Diş taşı doğal bir yol olan tükürükten oluşur. Ancak ağızda yabancı bir cisimdir ve ortadan kaldırılması gerekir.

Diş taşı temizliğinin (detartraj) uzmanlarca ve özel aygıtlarla yapılması gerektiğini vurgulayan Uzel, şunları kaydetti:

Diş taşlarının temizlenmesi genel olarak tehlikeli değildir. Bazı kişilerde diş taşı temizlendikten sonra sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet oluşabilir. Ancak bu da düzenli fırçalama ile kısa sürede geçer.

Bazı ilerlemiş vakalarda ise diş taşı dişetinin hem altında hem de üstünde birikebilir. Bunlar periodontologlar tarafından özel yöntemlerle temizlenir. Bu durumda dişlerde az da olsa sallanma görülebilir. Ancak çalışma sonrası alınacak önlemlerle sorun en aza indirgenir.


 
(www.saglikvakfi.org.tr)