Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi
(Kronik Hastalıklar Hastahanesi / Yaşlı Bakımevi)


Yaşlı ve bakıma muhtaç kimsesiz insanlara hizmet amacını hedefleyen Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi, ilk önce Kronik Hastalıklar Hastanesi ismiyle Gönyeli’de 7 Mart 1988 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır.8 Aralık 1999 tarihinde Lefkoşa’daki Ledra Palace giriş kapısı yanında bulunan eski Devlet Laboratuvarı binası’nın tadilat ve tamiratı yapılan binaya taşındı.

Daha sonra Gönyeli’deki ilk binanın yıkılıp, yerine yeni, çağdaş norumlarda 3500 M2’lik bir alana tasarlanıp inşaa edilen merkez, 20 Eylül 2004 tarihinden itibaren Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi olarak isimlendirildi.

Böylece Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi, Kronik Hastalıklar Hastanesi olarak bilinen hastane, 1976 yılından beri hizmet veren binada TC Yardım Heyeti'nin temel atma törenini ile Merhum Bülent Ecevit’in yaptırdığı binada 2004 yılından itibaren hizmet vermeye başlamıştır.

Merkez Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’ne bağlı olarak Sorumlu Doktoru, Başhemşire, 8 Hemşire, 1 Muhasebe Memuru,1 Odacı,3 Devlet Hastabakıcısı, 20 Özel Şirket Bakıcısı, 10 Temizlik Personeli, 2 Çamaşırhane görevlisi, 3 Güvenlik elemanı ve haftada 3 gün gelen Fizyoterapist ile görev yapmaktadır. 45 Hasta kapasiteli Gönyeli Merkezine 5 dk mesafede 4, Temiz Sokak Aşıklar tepesi Eski Boğaz Yolu adresinde bulunmaktadır.

Hafta’nın 2 günü ve ihtiyaç duyulan heran uzman doktorun hizmet verdiği Merkez’de; Merkez Sorumlusu, Sorumlu Hemşire, 4 hemşire, 11 hasta bakıcı ve 1 şöför görev yapmaktadır.

Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nin çamaşır, yemek ve temizlik ihtiyaçları, Sağlık Bakanlığı tarafından açılan ihale sonucu, özel sektörden hizmet alımı olarak karşılanmaktadır.

Merkezimize yapılacak hasta kabulu öncelikle yatırılacak kişinin adresinin bağlı olduğu Sosyal Hizmetler Dairesi’nin hazırlayacağı Sosyal Tahkikat Raporu, Sorumlu Doktorun kişi hakkında yapacağı konsültasyon ve Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürlüğünün onayı sonrası Merkeze alınır.

Ayrıca merkezde, bakıma ihtiyaçlı hastaların moral ve motivasyonlarını artırmaya yönelik zaman zaman, piknik, gezi, müzikli eğlence ve çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir.

Merkezimizden bilgi almak isteyen vatandaşlarımız bize 223 90 71 veya 223 1734 nolu telefonlardan 7 gün 24 saat ulaşabilirler.